6 aplikacji do oszczędzania, które pomogą zaplanować budżet

Budżet domowy wymaga szczegółowego planowania, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz dodatkowo odkładać oszczędności. Często jednak jest to trudne zadanie. Niespodziewane wydatki, szał zakupów i wyprzedaży – to pułapki, w które możesz wpaść. Warto więc pomyśleć, w jaki sposób ułatwić sobie planowanie domowego budżetu. Dobrym wyjściem jest aplikacja do kontroli wydatków. Przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą Ci zapanować nad domowym budżetem.

Mężczyzna, który oszczędza za pomocą aplikacji do liczenia wydatków

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie rodzaje aplikacji mogą być pomocne w kontroli wydatków,
  • jakie konkretnie aplikacje są warte wykorzystania.

Zastanawiasz się, jak zyskać kontrolę nad budżetem domowym? Aplikacja na komórkę wydaje się najlepszym rozwiązaniem – spis swoich wydatków będziesz mieć zawsze pod ręką. Sprawdź, na jakie aplikacje dostępne w Google Play i App Store warto zwrócić uwagę. Dołącz także do naszej facebookowej grupy Wyzwanie oszczędzanie i sprawdź, jakie pomysły na kontrolowanie wydatków ma bank Crédit Agricole i nasza społeczność klientów.

Rodzaje aplikacji do kontroli wydatków

Aplikacje do oszczędzania pieniędzy charakteryzują się różnymi sposobami funkcjonowania. Jedną z opcji jest bezpośrednie podpięcie karty płatniczej do aplikacji, dzięki czemu wszystkie transakcje bezgotówkowe są zliczane automatycznie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie z jednym minusem – jeśli operujesz gotówką, każdorazowo musisz wprowadzać swoje wydatki ręcznie. Przy wyborze aplikacji tego typu należy jednak uważnie zweryfikować instalowane oprogramowanie. Podawanie danych swojej karty w źle zabezpieczonych aplikacjach może skończyć się utratą pieniędzy z konta.

Większość aplikacji do liczenia wydatków wymaga jedynie dostępu do aparatu – wystarczy, że zrobisz zdjęcie paragonowi, a program przechowa w pamięci rachunek oraz kwotę. Mniej wygodne, ale na pewno bardzo dokładne, są aplikacje, do których każdą kwotę musisz wprowadzić ręcznie. Jeśli jednak wyrobisz w sobie nawyk i będziesz robić to po każdych zakupach, Twoja świadomość wszystkich wydatków na pewno wzrośnie.

Ostatnim rodzajem programów, które pomagają w oszczędzaniu, są te proponowane przez banki. Są one oczywiście powiązane bezpośrednio z kontem i często automatycznie kategoryzują wydatki. Dzięki temu wiesz, ile pieniędzy wydajesz na konkretną dziedzinę życia, jak np. mieszkanie, kultura czy jedzenie na mieście.

Przeczytaj także: Wydatki domowe pod kontrolą, czyli jak oszczędzać na co dzień

Aplikacje do budżetu domowego – 6 najlepszych propozycji

Poniżej przedstawiamy wybór aplikacji, które mogą pomóc. Wybierz odpowiednią dla siebie:

  • Szybki Budżet

Aplikacja daje możliwość stworzenia budżetu na dowolny okres i cel. To bardzo przydatna funkcja, ponieważ możesz zaplanować, ile pieniędzy musisz zaoszczędzić, żeby zrealizować konkretny cel. Możesz zarządzać swoim budżetem poprzez systematyczne wprowadzanie dochodów i poszczególnych wydatków. Warto również dodać, że aplikacja pozwala na obsługiwanie konta w różnych walutach oraz przypisywanie kart kredytowych, uwzględniając ich limity i oprocentowanie.

  • Monefy

Monefy jest aplikacją do kontroli wydatków, która ma podobne funkcje, co Szybki Budżet. Jest jednak prostsza i można ją polecić tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aplikacjami do oszczędzania. Dzięki niej możesz kontrolować wydatki i wpływy w okresach podzielonych na dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata. Aplikacja pozwala skategoryzować każdą wpisywaną kwotę, co pozwoli Ci mieć świadomość, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Wraz z kwotą uzupełniamy datę dokonania transakcji oraz rodzaj płatności (gotówka bądź karta).

  • Splitwise

Oszczędzanie to kontrolowanie wszystkiego, co wiąże się z pieniędzmi – również długów. Łatwo się jednak pogubić w tym, kto i ile jest Ci winien. Szczególnie kiedy w grę wchodzą grupowe wyjścia na miasto, wyjazdy czy wspólne zakupy. W Splitwise kwota jest przypisywana do konkretnej osoby wraz z planowaną datą oddania. Dodatkowo aplikacja pozwala wysłać dłużnikowi przypomnienie mailem. Z taką aplikacją łatwo będzie pilnować nawet drobnych długów.

  • Pan Paragon

Przechowywanie paragonów to ważny element, gdy chcemy zadbać o nasze finanse. Jednak trzymanie stosu papierków, które mnożą się z każdym dniem, jest dosyć uciążliwe. Tutaj z pomocą przyjdzie Ci aplikacja Pan Paragon, która przechowa Twoje dowody zakupów – wystarczy, że zrobisz paragonowi/fakturze zdjęcie. W bardzo podobny sposób działa aplikacja Billy. Można jej używać jednak jedynie do paragonów, lecz oferuje przydatną funkcję – możliwość dzielenia tych zestawień budżetowych z resztą rodziny. Z pewnością może to ułatwić prowadzenie wspólnego budżetu i rejestru wydatków.

Aplikacja sama odczyta takie informacje, jak: nazwa sklepu, data zakupów i zapłacona kwota. Użytkownik może również sam uzupełnić opis o te dane, które są dla niego istotne. Pan Paragon dzięki wprowadzonym informacjom przypomni też o dacie zwrotu towaru i terminie upływu gwarancji. Dodatkowo przygotuje statystyki, które przydadzą się przy analizie wydatków i planowaniu budżetu. Pozwoli także zapisać wszystkie karty lojalnościowe, zaproponuje kody rabatowe i gazetki promocyjne w najpopularniejszych sklepach internetowych.

  • Listonic

Listonic pomoże Ci stworzyć przejrzystą listę zakupów i automatycznie pogrupuje produkty, niezależnie od kolejności ich dodawania. Dodatkowo aplikacja uczy się wprowadzanych przez Ciebie produktów, co przekłada się na bardzo sprawne tworzenie list. Oprócz swojej podstawowej funkcji Listonic pozwoli Ci na współdzielenie listy zakupów z innymi użytkownikami. Dodatkowo umożliwia dodawanie i usuwanie produktów w dowolnym momencie. Z taką aplikacją możesz zawczasu przemyśleć listę zakupów, dzięki czemu bez problemu zmieścisz się w zaplanowanym budżecie, a także unikniesz dublowania kupionych produktów, jeśli dzielisz obowiązek robienia zakupów z partnerem bądź współlokatorem.

  • Drivvo

Drivvo nie jest typową aplikacją do oszczędzania pieniędzy, jednak może być wykorzystywana w tym celu. Drivvo pozwala kontrolować wydatki na paliwo i utrzymanie pojazdu. Aplikacja zbierze informacje np. o tankowaniu, kosztach opłaty za przejazd autostradą czy wydatkach na naprawę, uwzględniając przy tym konkretne części. W ten sposób możesz kontrolować swoje wydatki związane z przejazdami, przede wszystkim ze zużyciem paliwa. Być może dzięki zebranym informacjom okaże się, że w niektórych sytuacjach bardziej opłacalne jest korzystanie z komunikacji miejskiej, co przełoży się na oszczędności i rozsądniejsze korzystanie z auta.

Przeczytaj także: Czy istnieje najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy? Sprawdź plusy i minusy różnych metod odkładania gotówki

  • Aplikacje bankowe

Rozwiązanie to jest wygodne i nie wymaga dużo pracy po Twojej stronie. Płacisz kartą do konta, a bank automatycznie kategoryzuje Twoje wydatki. Możesz to potem zmienić, rozpisać danych paragon – jeśli np. są na nim zakupy spożywcze, ale i wyposażenie domu czy chcesz osobno sprawdzać, ile kosztuje Cię miesięcznie karma dla kota. W bankowości internetowej czy aplikacji zobaczysz miesięczne czy kwartalne podsumowania wydatków – i od razu widzisz, gdzie zostawiasz najwięcej pieniędzy.

Aplikacje do oszczędzania pieniędzy są niezwykle przydatne i w łatwy sposób pomagają kontrolować domowy budżet. Uczą także rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Świadomość ilości wydatków pozytywnie wpływa na ich ograniczenie, a co za tym idzie, również na oszczędzanie. Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zoptymalizować swoje wydatki, przeczytaj nasz e-poradnik!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.