Crédit Agricole: Łódzkie skutecznie szuka sposobów na mniejsze wydatki

Aż 80 proc. mieszkańców łódzkiego planuje swoje wydatki uważniej niż w zeszłym roku i szuka sposobów na obniżenie kosztów życia - wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole. Łodzianie podchodzą do tematu oszczędzania z nieco mniejsza troską, niż Polacy w innych regionach.  

Crédit Agricole: Łódzkie skutecznie szuka sposobów na mniejsze wydatki

Bezpieczeństwo finansowe to temat coraz bardziej istotny dla Polaków. Jednak nie wszyscy rozumieją to pojęcie tak samo. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki.  

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole, mieszkańcy łódzkiego coraz bardziej troszczą się o domowy budżet, ale nadal wypadają gorzej pod tym względem niż Polacy w innych regionach. Aż 81 proc. z nich uważniej planuje wydatki niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia (średnia dla całej Polski to 83 proc.).

Czterech na pięciu mieszkańców województwa łódzkiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki. W całej Polsce robi to średnio 84 proc. obywateli. 69 proc. odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, co deklaruje 56 proc.  respondentów.

53 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, jednak w porównaniu do zeszłego roku jedynie co piątemu udało się ją poprawić. Oszczędności ma  57 proc. badanych, przy czym oszczędzanie regularne deklaruje 75 proc. z nich. Pozostali nie podejmują żadnych działań w tym kierunku.

Odkładanie pieniędzy to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Ponad połowa badanych uważa, że zarabia zbyt mało, by mała z czego oszczędzać, choć nie jest to prawda. Z każdej pensji można odłożyć nawet niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości

– komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Crédit Agricole.

Z badania banku wynika również, że 35 proc. mieszkańców województwa łódzkiego ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu minionego roku się pogorszyła. Główne przyczyny obniżenia standardu życia to wysoka inflacja i rosnące koszty codziennego życia.

Jak oszczędzać w sytuacji niepewności ekonomicznej i jak mądrze zarządzać domowym budżetem, gdy inflacja wciąż winduje ceny w sklepach w górę? Odpowiedzi na te pytania i przydatne life hacki można znaleźć na portalu wyzwanieoszczedzanie.pl i na facebookowej grupie #WyzwanieOszczędzanie.

*Badanie CAWI zrealizowane w sierpniu 2023 roku, na panelu badawczym Ariadna, N=1619, próba ogólnopolska, reprezentatywna, wiek 16+.

Więcej informacji:

Agnieszka Gorzkowicz
z-ca rzecznika prasowego
Bank Credit Agricole
tel. 512 191 707

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.