Crédit Agricole: Mazowieckie skutecznie szuka sposobów na mniejsze wydatki

Aż 86 proc. mieszkańców mazowieckiego planuje swoje wydatki uważniej i szuka sposobów na ich obniżenie - wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole. To wynik o 2 punkty procentowe większy niż średnia dla całej Polski.

Crédit Agricole: Mazowieckie skutecznie szuka sposobów na mniejsze wydatki

Bezpieczeństwo finansowe to temat coraz bardziej istotny dla Polaków. Jednak nie wszyscy rozumieją to pojęcie tak samo. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki.  

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole, Mazowszanie coraz bardziej troszczą się o domowy budżet. Aż cztery piąte z nich  uważniej planuje wydatki niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia (średnia dla całej Polski to 83 proc.).

86 proc.  mieszkańców województwa mazowieckiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki. 71 proc. odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, co deklaruje 55 proc. respondentów.

54 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, jednak w porównaniu do zeszłego roku jedynie jednej piątej udało się ją poprawić. Oszczędności ma 59 proc. badanych, przy czym oszczędzanie regularne deklaruje 80 proc. z nich. Pozostali nie podejmują żadnych działań w tym kierunku.

Odkładanie pieniędzy to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Ponad połowa badanych uważa, że zarabia zbyt mało, by mała z czego oszczędzać, choć nie jest to prawda. Z każdej pensji można odłożyć nawet niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości

– komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Crédit Agricole.

Z badania banku wynika również, że 42 proc. mieszkańców województwa mazowieckiego ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu minionego roku się pogorszyła. Główne przyczyny obniżenia standardu życia to wysoka inflacja i rosnące koszty codziennego życia.

Jak oszczędzać w sytuacji niepewności ekonomicznej i jak mądrze zarządzać domowym budżetem, gdy inflacja wciąż winduje ceny w sklepach w górę? Odpowiedzi na te pytania i przydatne life hacki można znaleźć na portalu wyzwanieoszczedzanie.pl i na facebookowej grupie #WyzwanieOszczędzanie.

*Badanie CAWI zrealizowane w sierpniu 2023 roku, na panelu badawczym Ariadna, N=1619, próba ogólnopolska, reprezentatywna, wiek 16+.

Więcej informacji:

Agnieszka Gorzkowicz
z-ca rzecznika prasowego
Bank Crédit Agricole
tel. 512 191 707

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.