Crédit Agricole: Wielkopolskie skutecznie szuka sposobów na mniejsze wydatki

Aż 82 proc. mieszkańców wielkopolskiego planuje swoje wydatki uważniej i szuka sposobów na ich obniżenie - wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole. 

Crédit Agricole: Wielkopolskie skutecznie szuka sposobów na mniejsze wydatki

Bezpieczeństwo finansowe to temat coraz bardziej istotny dla Polaków. Jednak nie wszyscy rozumieją to pojęcie tak samo. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole, Wielkopolanie coraz lepiej troszczą się o domowy budżet. 78 proc. z nich uważniej planuje wydatki niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia (średnia dla całej Polski to 83 proc.).

82 proc.  mieszkańców województwa wielkopolskiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki. Na tle całej Polski średnia to 84 proc. 65 proc. odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, co deklaruje połowa respondentów.

57 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, jednak w porównaniu do zeszłego roku jedynie 24 proc. udało się ją poprawić. Oszczędności ma połowa badanych, przy czym oszczędzanie regularne deklaruje 79 proc. z nich. Pozostali nie podejmują żadnych działań w tym kierunku.

Odkładanie grosza do grosza to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Ponad połowa badanych uważa, że zarabia zbyt mało, by mała z czego odkładać, choć nie jest to prawda. Z każdej pensji można odłożyć choć niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości

– komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Crédit Agricole.

Z badania banku wynika również, że 39 proc. Wielkopolan ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu minionego roku się pogorszyła. Główne przyczyny obniżenia standardu życia to wysoka inflacja i rosnące koszty codziennego życia.

Jak oszczędzać w sytuacji niepewności ekonomicznej i jak mądrze zarządzać domowym budżetem, gdy inflacja wciąż winduje ceny w sklepach w górę? Odpowiedzi na te pytania i przydatne life hacki można znaleźć na portalu wyzwanieoszczedzanie.pl i na facebookowej grupie #WyzwanieOszczędzanie.

*Badanie CAWI zrealizowane w sierpniu 2023 roku, na panelu badawczym Ariadna, N=1619, próba ogólnopolska, reprezentatywna, wiek 16+.

Więcej informacji:

Agnieszka Gorzkowicz
z-ca rzecznika prasowego
Bank Crédit Agricole
tel. 512 191 707

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.