Crédit Agricole: Zachodniopomorskie w czołówce w Polsce pod względem regularnego oszczędzania

Aż 81 proc. mieszkańców zachodniopomorskiego deklaruje regularne oszczędzanie i planuje swoje wydatki uważniej niż przed rokiem- wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole.  To wynik aż o 7 punktów procentowych większy niż średnia dla całej Polski.

Crédit Agricole: Zachodniopomorskie w czołówce w Polsce pod względem regularnego oszczędzania

Bezpieczeństwo finansowe to temat coraz bardziej istotny dla Polaków. Jednak nie wszyscy rozumieją to pojęcie tak samo. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki.  

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Crédit Agricole, województwo zachodniopomorskie przywiązuje coraz większą wagę do troski o domowy budżet. 81 proc. mieszkańców uważniej planuje wydatki niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia (średnia dla całej Polski to 83 proc.).

76 proc. mieszkańców województwa zachodnio-pomorskiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki.  Prawie dwie trzecie odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego (58 proc.).

65 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, jednak w porównaniu do zeszłego roku jedynie jednej czwartej udało się ją poprawić. Oszczędności ma 67 proc., przy czym oszczędzanie regularne deklaruje 81 proc. z nich (średnia dla całej Polski to 74 proc.). Pozostali nie podejmują żadnych działań w tym kierunku.

Odkładanie pieniędzy to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Ponad połowa badanych uważa, że zarabia zbyt mało, by mała z czego oszczędzać, choć nie jest to prawda. Z każdej pensji można odłożyć nawet niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości

– komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Crédit Agricole.

Z badania banku wynika również, że 31 proc. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu minionego roku się pogorszyła. Główne przyczyny obniżenia standardu życia to wysoka inflacja i rosnące koszty codziennego życia.

Jak oszczędzać w sytuacji niepewności ekonomicznej i jak mądrze zarządzać domowym budżetem, gdy inflacja wciąż winduje ceny w sklepach w górę? Odpowiedzi na te pytania i przydatne life hacki można znaleźć na portalu wyzwanieoszczedzanie.pl i na facebookowej grupie #WyzwanieOszczędzanie.

*Badanie CAWI zrealizowane w sierpniu 2023 roku, na panelu badawczym Ariadna, N=1619, próba ogólnopolska, reprezentatywna, wiek 16+.

Więcej informacji:

Agnieszka Gorzkowicz
z-ca rzecznika prasowego
Bank Crédit Agricole
tel. 512 191 707

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.