Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne i jak to robić?

Stały dostęp do wody pitnej jest dla większości z nas codziennością. Dlatego możemy mieć przeświadczenie, że zasoby wody na świecie są nieograniczone. Niestety – to bardzo błędne przekonanie. Dowiedz się, dlaczego należy oszczędzać wodę i jak to robić.

Grafika prezentująca sposoby oszczędzania wody

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są zasoby wody na świecie i w Polsce,
 • dlaczego trzeba oszczędzać wodę,
 • jakie są sposoby oszczędzania wody.

Woda to jedna z najczęściej występujących substancji we Wszechświecie. To właśnie ona sprawia, że na Ziemi może kwitnąć życie. Gdyby zabrakło wody, Ziemia stałaby się gigantyczną pustynią. Choć całkowity brak wody nie jest – przynajmniej przez najbliższe lata – możliwy, już teraz istnieje wiele regionów, w których jej niedostatek jest bardzo odczuwalny. Co więc można robić, aby „pustynie” bez wody się nie powiększały? Czy troska o ekologię i dobro ludzi z innych zakątków Ziemi to jedyne argumenty, które warto wziąć pod uwagę, aby oszczędzać wodę? Czytaj dalej, aby przekonać się, że oszczędzanie wody ma ogromne znaczenie.

Przeczytaj także e-poradnik: Dobre patenty na oszczędzanie

Zasoby wody na świecie i w Polsce

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej łączne zasoby wodne wynoszą ok. 1,4 mld km3. W większości są to wody mórz i oceanów. Tylko maksymalnie 3,5% zasobów występuje na lądach, choć i tak są to głównie wody słodkie uwięzione w lodowcach i lądolodach. To oznacza, że do naszej dyspozycji pozostaje niewielki ułamek zasobów. Z tego względu już teraz w wielu miejscach na świecie ludzkość musi się mierzyć z niedoborami wody.

Przyczyną braku wody są nie tylko niewielkie zasoby wody pitnej, ale też marnowanie tego, czym możemy dysponować. Choć sytuacja w Polsce jest dość stabilna – według Państwowego Instytutu Geologicznego w skali kraju zużywamy jedynie 20% zasobów wody – warto nauczyć się oszczędnego gospodarowania wodą.

Przeczytaj także: 5 prostych zasad, by zadbać o Ziemię

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody to umiejętność, która powinna wejść Ci w nawyk. Dlaczego? Pod uwagę należy wziąć nie tylko argumenty związane z dobrem i zasobami planety, ale też inne czynniki. Przekonaj się jakie:

 • gdy oszczędzasz wodę, Twoje rachunki widocznie spadają,
 • oszczędzając wodę, zużywasz mniej prądu, zwłaszcza jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, a do uzyskania ciepłej wody użytkowej musisz włączyć kocioł lub pompę ciepła,
 • niższe zużycie wody oznacza niższe ciśnienie w systemie kanalizacyjnym. To z kolei doprowadza do niższych kosztów konserwacji rur.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać dzięki łazience w stylu eko?

Jak oszczędzać wodę?

Korzyści ekonomiczne przekonują Cię do oszczędzania wody, jednak nadal nie wiesz, jak możesz to robić? Możliwości jest naprawdę mnóstwo – od tych podstawowych, które możesz wprowadzić na co dzień, po działania, które wymagają nieco większego zaangażowania z Twojej strony.

Sposoby oszczędzania wody:

 • Bierz prysznic zamiast kąpieli. W trakcie jednej kąpieli w wannie możesz zużyć nawet 100 litrów wody, natomiast podczas prysznica – aż o połowę mniej.
 • Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby. Tak samo rób w trakcie mycia rąk czy golenia. Nie ma potrzeby, by szybki strumień wody trafiał z kranu do odpływu.
 • Uszczelnij krany. Spadające krople z zepsutego kranu mogą nie tylko być bardzo hałaśliwe, ale też przyczyniać się do wzrostu rachunków za wodę. Zwłaszcza jeśli krany pozostaną nienaprawione przez dłuższy czas.
 • Zainwestuj w lepszą słuchawkę prysznicową. Niektóre krany i słuchawki mają specjalne nakładki, dzięki którym woda jest odpowiednio napowietrzana. W efekcie powstaje wrażenie, że wody leci znacznie więcej niż w rzeczywistości.
 • Wykorzystuj raz użytą wodę. Wodą z suszarki automatycznej można podlewać kwiatki lub przelać ją do żelazka. Woda szara (czyli po kąpieli lub myciu naczyń) poddana filtracji nadaje się do mycia podłogi lub samochodu.
 • Gotuj na parze. Gotowanie potraw na parze jest nie tylko zdrowsze niż tradycyjne, ale też oszczędniejsze.
 • Zrezygnuj z kupowania wody w plastikowych opakowaniach. Zamiast tego zamontuj filtr w kranie lub kup czajnik z filtrem.
 • Zamiast myć naczynia ręcznie, wyposaż swoją kuchnię w zmywarkę.
 • Pierz ubrania w pralce i myj naczynia w zmywarce, gdy urządzenia są w pełni załadowane. Chyba że mają one funkcję połowy załadunku.
 • Zbieraj deszczówkę, którą wykorzystasz do podlewania ogrodu.

Przeczytaj także: Ekokuchnia – przeorganizuj się!

Oszczędzanie wody może być bardzo proste i w wielu sytuacjach nie wymaga od Ciebie niemal żadnego wysiłku. Jeśli wprowadzisz do swojego codziennego życia kilka powyższych zasad, z pewnością zauważysz, że Twoje rachunki za wodę spadną, a dodatkowo zatroszczysz się o środowisko. Aby zaczerpnąć jeszcze więcej inspiracji do oszczędzania wody i nie tylko, zajrzyj na grupę facebookową Wyzwanie oszczędzanie.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.