Ekokuchnia – przeorganizuj się!

Dbanie o środowisko powinno być częścią naszej codzienności. Zmiana pewnych nawyków oraz przeorganizowanie przestrzeni użytkowej mogą w tym znacznie pomóc. W tym tekście podpowiadamy, jak urządzić swoją kuchnię i jak mądrze z niej korzystać, aby zadbać o środowisko, a przy okazji oszczędzić na jedzeniu, wodzie i rachunkach.

Grafika przedstawiająca eko kuchnię

Z tekstu dowiesz się:

  • jak ekonomicznie funkcjonować w kuchni,
  • jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie na jedzeniu.

Kilka prostych sposobów pozwoli Ci na urządzenie własnej ekokuchni. Bycie eko jest drogą nie tylko do zdrowia, dzięki jedzeniu ekologicznej żywności, ale też do podreperowania domowego budżetu. Aby znaleźć więcej wskazówek dotyczących oszczędzania, także w kuchni, zajrzyj na naszą grupę facebookową – Wyzwanie oszczędzanie.

Ekokuchnia – zrezygnuj z plastiku

Przede wszystkim postaraj się zrezygnować z plastiku. Zamiast przechowywać jedzenie w jednorazówkach, wyposaż swoją kuchnię w pojemniki wielorazowego użytku. Wykorzystaj też słoiki, w których kupujesz przetwory – sprawdzą się idealnie do przechowywania zarówno jedzenia, jak i innych produktów – mąki czy cukru.

Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto zrezygnować z plastiku i jak to zrobić? Wejdź na stronę Mniej Plastiku i dołącz do wspólnych starań o lepsze, zdrowsze środowisko.

Zmień także wodę butelkowaną na taką z dzbanka z filtrem. Jeden dzbanek zajmuje o wiele mniej miejsca niż zgrzewka czy nawet kilka butelek przyniesionych ze sklepu. Jeśli natomiast wolisz wodę gazowaną, także mamy rozwiązanie. Zaopatrz się w specjalny saturator, który pozwoli Ci na dodanie gazu do przefiltrowanego wcześniej płynu.

Przeczytaj też: Ekologiczna łazienka – przeorganizuj się!

Sposoby na oszczędzanie jedzenia i nie tylko – w trosce o Twój budżet i zdrowie

Marnowanie jedzenia jest niestety zjawiskiem powszechnym. Z pewnością nie robisz tego świadomie, jednak zdarza się, że w najciemniejszym kącie lodówki odnajdujesz słoiczki lub pojemniczki z zawartością, której data ważności już dawno minęła. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak je wyrzucić, gdyż takich produktów bezwzględnie nie należy spożywać. Często także zdarza się odnaleźć w szafkach produkty (np. makarony czy kasze) z przekroczoną datą przydatności do spożycia – żywność taka nie jest szkodliwa dla zdrowia, jednak może nie być już tak smaczna i wartościowa, jak przed upłynięciem tego terminu. Warto zadać sobie pytanie, jak oszczędzić na jedzeniu i nie dopuszczać do jego marnowania. Dobrym rozwiązaniem jest chodzenie na zakupy z listą – masz wtedy pewność, że z półek weźmiesz tylko to, co jest Ci w tym momencie naprawdę niezbędne.

Najważniejszą kwestią jest jednak umiar – nie kupuj jedzenia z krótką datą ważności w dużych ilościach. Jeśli nie planujesz spotkania towarzyskiego z dużą liczbą gości, część zakupów z pewnością się zmarnuje. Inna sprawa, jeśli chcesz kupić produkty trwałe, takie jak mąka, cukier, ryż, kasza czy makarony – tu dobrym rozwiązaniem jest kupowanie większej ilości na wagę, a potem przechowywanie w pojemnikach. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze i zachowasz porządek w szafkach.

Co jeszcze możesz zrobić, aby oszczędzać w kuchni? Kupuj warzywa i owoce sezonowe – są w danym momencie najtańsze, a taki wybór to pożytek również dla Twojego zdrowia. Zastanów się też nad miejscem, gdzie się zaopatrujesz. Wydaje się, że supermarkety to najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Może jednak warto przejść się po okolicy i sprawdzić, czy gdzieś nie kryje się bazarek, na którym możesz kupić warzywa prosto od rolnika w niższej cenie.

Warto się także zastanowić, jak oszczędzać wodę w kuchni. Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim nie zostawiaj odkręconej wody w kranie podczas zmywania naczyń – nawet niewielki strumień sączący się przez chwilę, ale codziennie i przy każdej okazji, generuje spore koszty. Jeśli masz taką możliwość, używaj zmywarki – jest to zdecydowanie oszczędniejsze rozwiązanie.

Przeczytaj też: 7 aplikacji do oszczędzania, które pomogą zaplanować budżet

Ekokuchnia - przeorganizuj się - Infografika

Już wiesz, jak zaoszczędzić na jedzeniu, a także jak zorganizować swoją kuchnię, by była eko. Takie rozwiązania pomogą Ci podreperować domowy budżet, a także zdrowie. Wprowadź kilka prostych nawyków do swojego życia, a zadbasz o siebie oraz o środowisko.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.