Ile kosztują święta Bożego Narodzenia? Przygotuj się na świąteczne zakupy

Znasz takie przysłowie: zastaw się, a postaw się? W okresie przedświątecznym to staropolskie powiedzenie jest stosowane niemal przez wszystkich. Gorączka świątecznych zakupów dopada każdego. W końcu Gwiazdka jest tylko raz w roku! Jak przygotować się do świąt i nie dać się szaleństwu towarzyszącemu zakupom? Mamy dla Ciebie kilka porad!

Grafika obrazująca świąteczne zakupy

Z tekstu dowiesz się:

  • ile kosztują święta Bożego Narodzenia,
  • jak robić zakupy świąteczne przez internet i w sklepach stacjonarnych,
  • jak przygotować listę świątecznych zakupów.

Pierwsze wydatki na święta Bożego Narodzenia pojawiają się na długo przed pierwszą gwiazdką. Przyjęło się, że wydarzeniem, które rozpoczyna całą gorączkę świątecznych zakupów, jest Black Friday. W tym dniu w sklepach stacjonarnych (i potem z okazji Cyber Monday – w sklepach online) wiele produktów jest dostępnych w dużo niższych cenach. Również grudzień to czas, w którym w wielu sklepach można kupić produkty z dużym rabatem. Zanim jednak skusisz się na skorzystanie z kolejnych promocji, zastanów się, czy na pewno wszystko jest Ci potrzebne. Sprawdź także, czy to jest faktyczny rabat – niestety sklepy czasem celowo podwyższają ceny na ten dzień, aby skusić Cię wyższym rabatem, Zobacz, co zrobić, aby zorganizować tanie święta.

Ile kosztują święta Bożego Narodzenia?

Wielkie napisy PROMOCJA oraz informacje o ograniczonej czasowo obniżce są bardzo kuszące i z pewnością mocno na Ciebie działają. Postaraj się jednak, przynajmniej na pewien czas, zwalczyć w sobie potrzebę kupienia czegoś natychmiast. Na samym początku oszacuj, ile mogą Cię kosztować tegoroczne święta. Jak to zrobić? Sprawdź:

1. Przypomnij sobie swoje wydatki z zeszłego roku. Jeśli ich nie pamiętasz, przejrzyj historię transakcji z konta bankowego. Jeśli rozpisujesz budżet domowy w zeszycie lub w pliku Excel, zajrzyj do zapisków z zeszłego roku.

Przeczytaj też: Wydatki domowe pod kontrolą, czyli jak oszczędzać na co dzień.

2. Określ, jaką sumę pieniędzy chcesz przeznaczyć na święta w tym roku. Zastanów się też, czy będziesz korzystać z pieniędzy na bieżące wydatki czy z oszczędności.

3. Zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz na tegoroczne święta. Aby było Ci łatwiej wskazać konkretną liczbę, podziel planowane wydatki na kilka kategorii – prezenty świąteczne, świąteczne zakupy spożywcze i dekoracje.

Zamiast przedświątecznego szaleństwa? Opanuj emocje i naucz się porównywać ceny

W okresie przedświątecznym z pewnością docierają do Ciebie różne komunikaty reklamowe. Jedne z nich są bardzo bezpośrednie (np. -70% za smart telewizor UHD), inne działają na Ciebie bardziej podprogowo (wszystkie kampanie, które przed świętami mają chwytać za serce, wywoływać uśmiech lub przywoływać wspomnienia z dzieciństwa). Pamiętaj jednak, że ich cel jest zawsze ten sam: sprzedać Ci produkt.

Czy przed świętami cena towaru zawsze jest najniższa? Niekoniecznie. Zobacz, co zrobić, aby nie dać się złapać na fałszywe obniżki:

  • Przed świętami wiele marek sztucznie podbija ceny produktów, aby w grudniu znowu je obniżać i dodawać krzykliwe informacje o promocjach. Aby sprawdzić historię cen, skorzystaj z popularnych porównywarek produktów, np. Skąpiec.
  • Porównaj ceny tego samego produktu w kilku sklepach. Pomocne w tym będą porównywarki, np. Ceneo, Skąpiec, a nawet sama wyszukiwarka Google. Wystarczy, że wpiszesz w przeglądarce nazwę interesującego Cię produktu, a Google udostępni Ci ten sam produkt w różnych sklepach.
  • Zawsze sprawdzaj, czy kupowanie produktów w zestawach naprawdę się opłaca. Zestawy prezentowe pięknie wyglądają w opakowaniach, jednak cena takiego kompletu może się okazać wyższa niż tych samych produktów kupowanych oddzielnie.

Lista świątecznych zakupów – dlaczego jest Ci niezbędna w tym roku?

Jeśli obawiasz się, że trudno będzie Ci się oprzeć promocjom świątecznym, podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić. Zamiast kupować pod wpływem emocji, przygotuj listę świątecznych zakupów.

Jak zrobić taką listę? Weź kartkę i długopis lub otwórz notatnik w komputerze bądź telefonie. Następnie podziel kartkę na kilka pól i każde z nich zatytułuj w następujący sposób: „prezenty”, „jedzenie”, „dekoracje”, „pozostałe”. Teraz pozostaje Ci tylko zapełnić kartkę:

  • W części poświęconej prezentom wpisz osoby, którym chcesz zrobić niespodziankę. Następnie zastanów się, co każda z nich chciałaby dostać. Obok propozycji prezentów podaj ich ceny.
  • W części z jedzeniem wypisz smakołyki, które trafią na świąteczny stół. Pamiętaj, aby na liście były podane nie tylko nazwy składników, ale też ich ilość. W ten sposób dużo łatwiej oszacujesz koszt zakupów spożywczych.
  • W dekoracjach uwzględnij m.in. choinkę (jeśli co roku kupujesz żywą lub chcesz wymienić sztuczną), ozdoby choinkowe, lampki, girlandy czy wieńce, ale też obrusy, serwetki itp. Staraj się trzymać tej listy. Przed samą Gwiazdką sklepy wręcz pękają w szwach od świątecznych ozdób. Jeśli kupisz zbyt dużą ilość dekoracji, po świętach będzie potrzebna większa ilość miejsca do ich przechowywania.
  • W części „pozostałe” umieść wszystkie zakupy, które nie pasują do pozostałej kategorii. Mogą to być koszty transportu świątecznego (np. paliwa czy biletu na pociąg lub autobus) lub chemia do sprzątania domu przed świętami.

Przeczytaj też: Lista zakupów – jak może Ci pomóc w oszczędzaniu?

Tanie zakupy świąteczne? To może się udać! Zapomnij o gorączce świątecznych zakupów i wybierz racjonalne wydawanie pieniędzy. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować. To nic Cię nie kosztuje, a możesz na tym bardzo dużo zyskać. I to nie tylko więcej oszczędności, ale też swój spokój. Nic tak bowiem nie poprawia humoru, jak zakończenie roku z kontem, które nie świeci pustkami.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.