Jak oszczędzać dzięki łazience w stylu eko?

Podstawą codziennego dbania o środowisko są takie czynności, jak segregowanie śmieci, ograniczenie używania plastiku czy korzystanie z produktów z ekologicznych upraw. Nie możemy jednak zapominać o innych, na pozór mało istotnych drobiazgach. Przeczytaj i sprawdź, czy Twoje codzienne nawyki związane z korzystaniem z łazienki przyczyniają się do poprawy sytuacji środowiska, a przy okazji – także zwiększenia Twojego budżetu.

Grafika przedstawiająca łazienkę w stylu eko

Z tekstu dowiesz się:

  • jak powinna być zorganizowana ekołazienka,
  • jakie zasady korzystania z łazienki warto wprowadzić, aby oszczędzić.

Aby nieco podreperować domowy budżet, czasem wystarczy wdrożyć kilka prostych rozwiązań. Oszczędzanie w domu często wiąże się także z dbałością o środowisko – im mniej zbędnych rzeczy wykorzystujemy, tym lepiej. Podpowiadamy, jak łazienka w stylu eko może stać się kluczem do oszczędzania.

Przeczytaj też: Czy istnieje najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy? Sprawdź plusy i minusy różnych metod odkładania gotówki

Ekołazienka – rozsądna organizacja

Postaw na wyposażenie wielokrotnego użytku. Aby nie kupować nowych plastikowych pojemników z szamponami, odżywkami czy płynami do kąpieli, poszukaj marek, które pozwalają na uzupełnianie własnych szklanych pojemników bezpośrednio w sklepie. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwoli Ci na zaoszczędzenie pieniędzy – zamiast kupować nowe mydło, kiedy opakowanie starego nie jest jeszcze całkiem zużyte, pójdziesz do sklepu dopiero wtedy, gdy szkło będzie już całkiem puste.

Zajrzyj na stronę Mniej Plastiku i dowiedz się, jak jeszcze możesz zadbać o nasze środowisko.

Pamiętaj także o akcesoriach łazienkowych, których używasz na co dzień. Zamień jednorazowe maszynki do golenia na takie, w których należy wymieniać tylko żyletki, lub zastąp je depilatorem lub maszynką. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie elektrycznej szczoteczki do zębów, która jest trwalsza niż jej manualne odpowiedniki. Dodatkowa korzyść? Szczoteczki automatyczne znacznie lepiej czyszczą zęby i nie podrażniają dziąseł. Możliwe więc, że zaoszczędzisz nie tylko na wyposażeniu łazienki, ale też na… dentyście.

Przeczytaj też: Ekologiczna kuchnia – przeorganizuj się!

Oszczędzaj wodę i kosmetyki

Twoja kosmetyczka pęka w szwach? Zastanów się, czy jest Ci potrzebnych aż tyle kosmetyków. Spróbuj podzielić je na te wykorzystywane na co dzień oraz te, których używasz przy większej okazji. Po takim przeglądzie z pewnością stwierdzisz, że masz ich wystarczająco dużo, a część okaże się nieprzydatna bądź nawet przeterminowana – nie trzymaj ich w swojej łazience!

Jeśli Twoja półeczka z żelami pod prysznic i szamponami przypomina witrynę sklepową, warto się zastanowić, jak ograniczyć ich liczbę. Zamiast używać mydeł i szamponów w płynie, rozważ zmianę na wersję w kostce. Są one znacznie bardziej wydajne. Jednocześnie jest to dobry sposób oszczędzania wody – produkty w kostce mniej się pienią, dzięki czemu do ich spłukania potrzeba niewiele wody. Ogranicz również zużycie pasty do zębów. Zamiast nakładać pastę na całą szczoteczkę, jak to jest często pokazywane w reklamach, wystarczy, że wyciśniesz ilość zbliżoną do ziarenka grochu. Pamiętaj też, żeby zakręcać wodę w trakcie szczotkowania: najlepiej nalej sobie potrzebną ilość do kubeczka. Również podczas prysznica warto zakręcać wodę, kiedy rozprowadzasz mydło i szampon na swoim ciele i włosach.

casfera infografika eko

Te proste zasady sprawią, że Twój budżet domowy z pewnością nieco się powiększy: mniej wizyt w drogeriach przełoży się na zmniejszenie wydatków. Dzięki ograniczeniu wykorzystania produktów pielęgnacyjnych i wody zadbasz także o środowisko, co jest równie ważne! Aby poznać inne sposoby oszczędzania, dołącz do naszej grupy facebookowej – Wyzwanie oszczędzanie!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.