Jak oszczędzać prąd w domu?

Ceny prądu rosną w coraz szybszym tempie. Według informacji przekazywanych od dostawców energii elektrycznej prognozy na przyszłe lata również nie napawają optymizmem. Choć są planowane pomoce w finansowaniu zaległości za prąd, warto zawczasu samemu przyjrzeć się swojemu gospodarowaniu energią elektryczną. Istnieje bowiem mnóstwo sposobów, dzięki którym można obniżyć rachunki za prąd.

Grafika prezentująca mężczyznę, który wpisuje ceny prądu i zastanawia się, jak można oszczędzać prąd w domu

Z tekstu dowiesz się:

 • jak można oszczędzać prąd w kuchni,
 • jak oszczędzać na prądzie w łazience,
 • jak oszczędzać prąd w całym domu,
 • w jaki sposób izolacja budynku i ogrzewanie wpływają na obniżenie rachunków za prąd.

Elektryczność to jeden z najlepszych wynalazków ludzkości. Dzięki niej nie musimy kończyć dnia wraz z zachodem słońca, mogą działać przemysł, transport, oraz urządzenia, którymi posługujemy się na co dzień. Apetyt na energię elektryczną stale rośnie. Według raportu „International Energy Outlook 2019” do 2050 roku zużycie energii elektrycznej na świecie ma wzrosnąć o 79% w porównaniu z 2018 rokiem. To z kolei będzie za sobą pociągało coraz wyższe ceny prądu w związku z koniecznością wyczerpywania się nieodnawialnych zasobów i przejście na energię odnawialną (np. wytwarzanie prądu ze słońca, wiatru, wody czy powietrza). W obliczu tej sytuacji warto zastanowić się, jak już teraz obniżyć zużycie energii w swoim domu, aby w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach i zatroszczyć się o planetę.

Przeczytaj też e-poradnik: Dobre patenty na oszczędzanie

Jak oszczędzać prąd w kuchni?

Kuchnia jest miejscem, w którym na co dzień uruchamiasz mnóstwo urządzeń elektrycznych. Czajnik, płyta elektryczna, piekarnik, mikrofalówka, zmywarka, blendery, tostery czy opiekacze – to wszystko w mniejszym lub większym stopniu zużywa prąd. Zobacz, co zrobić, aby to zmienić:

 • potrawy gotuj pod przykryciem. W ten sposób jedzenie szybciej będzie gotowe, a Ty będziesz krócej korzystać z palników elektrycznych;
 • wyłącz piekarnik 10 minut przed skończeniem pieczenia. Urządzenie zacznie płynnie zmniejszać temperaturę, jednak wciąż będzie ona na tyle wysoka, by dokończyć przygotowywanie potrawy;
 • kup naczynia, które dobrze przewodzą ciepło. Pamiętaj też, by wybierać naczynia, które nadają się do stosowania na płytach elektrycznych;
 • uruchamiaj zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest pełna. Korzystaj też z programów eco;
 • produkty rozmrażaj dzień wcześniej lub z samego rana. W ten sposób unikniesz rozmrażania w mikrofalówce lub piekarniku.

Przeczytaj też: Ekokuchnia – przeorganizuj się!

Jak oszczędzać prąd w łazience?

Łazienka to kolejne miejsce, w którym możesz ograniczyć zużycie prądu. Zobacz, w jaki sposób:

 • uruchamiaj pralkę, gdy bęben urządzenia jest pełny. Korzystaj też z szybkich programów;
 • ogranicz korzystanie z suszarki automatycznej. Przy ładnej pogodzie susz ubrania w ogrodzie lub na balkonie;
 • korzystaj z ogrzewania podłogowego tylko wtedy, gdy jest to konieczne;
 • jeśli masz bojler, wybierz urządzenie energooszczędne.

Przeczytaj też: Jak oszczędzać dzięki łazience w stylu eko?

Jak można oszczędzać prąd w całym domu?

Istnieje jeszcze więcej prostych sposobów, które pozwolą Ci ograniczyć zużycie prądu. Wystarczy, że niektóre działania wejdą Ci w nawyk, aby znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim domu:

 • wyłączaj światło zawsze, gdy wychodzisz z pomieszczenia;
 • wymień stare żarówki na oświetlenie energooszczędne;
 • stary sprzęt wymień na urządzenia o jak najlepszej klasie energooszczędności (A);
 • nie zostawiaj urządzeń w trybie stand by, np. jeśli wyłączasz telewizor pilotem i nadal przy ekranie świeci się dioda, to znak, że musisz wyłączyć urządzenie przyciskiem znajdującym się na urządzeniu;
 • wyciągaj ładowarki z kontaktów, gdy sprzęty zostaną naładowane. Dotyczy to przede wszystkim telefonów i laptopów;
 • ustaw biurko w pobliżu okna, aby zapewnić jak najwięcej światła w miejscu pracy lub nauki.

Przeczytaj też: Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne i jak to robić?

Na czym polega oszczędzanie prądu za pomocą dobrego ogrzewania?

Zużycie energii elektrycznej w budynku możesz także obniżyć, jeśli zadbasz o prawidłowe ogrzewanie swojego domu. Jak to zrobić? Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, upewnij się, że budynek jest dobrze zaizolowany. Mostki cieplne, czyli szczeliny, przez które ucieka ciepło, mogą powodować duże straty energii. W razie konieczności zaplanuj termomodernizację najbardziej newralgicznych miejsc – ścian zewnętrznych, dachu oraz podłogi.

W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych sprawdź przede wszystkim szczelność okien i drzwi. Jeśli będzie taka potrzeba, wezwij fachowca, który naprawi stolarkę lub zaleci jej wymianę. W przypadku wymiany pamiętaj, by wybierać okna i drzwi o najlepszych właściwościach cieplnych.

Dobrze zaizolowany dom sprawi, że obniżysz moc urządzenia służącego do ogrzewania. Nadal ogrzewasz dom za pomocą węgla? Rozważ, czy nie warto zainwestować w bardziej ekologiczne i energooszczędne urządzenie – pompę ciepła, kocioł gazowy lub nawet panele fotowoltaiczne. To ostatnie rozwiązanie sprawi, prąd będziesz generować samodzielnie.

Przeczytaj więcej: Panele fotowoltaiczne – niższe rachunki za prąd

Jak sprawdzić, czy oszczędzanie prądu faktycznie Ci się opłaca? Wprowadź powyższe metody w życie i przez kolejne miesiące zbieraj rachunki za prąd. Jeśli po kilku miesiącach zauważysz spadki w opłatach za energię elektryczną, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze do skutecznego oszczędzania. A jeśli chcesz zaczerpnąć jeszcze więcej inspiracji dotyczących mądrego gospodarowania finansami (nie tylko w kontekście opłat za prąd), dołącz do grupy Wyzwanie oszczędzanie na Facebooku!

Przeczytaj też: 5 prostych zasad, by zadbać o Ziemię

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.