Jak skutecznie oszczędzać? 10 porad Macieja Samcika

Oszczędzanie, aby było skuteczne, musi być dobrze zaplanowane. Na szczęście istnieje mnóstwo automatycznych mechanizmów i usług finansowych, które pomagają w gromadzeniu i lokowaniu oszczędności z głową. Przeczytaj artykuł opracowany na podstawie porad Macieja Samcika i dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać pieniądze.

Kobieta oszczędza pieniądze wrzucając je do skarbonki

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego warto wyznaczyć sobie cel oszczędzania,
 • na jakie dwie grupy powinny być podzielone odkładane pieniądze,
 • jakie są prawidłowe etapy gromadzenia oszczędności,
 • czy każda inwestycja jest obarczona ryzykiem,
 • dlaczego warto trzymać oszczędności w różnych miejscach,
 • dlaczego inwestowanie długoterminowe niesie za sobą mniejsze ryzyko,
 • dlaczego w inwestowaniu nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę,
 • jaka jest zaleta przechowywania oszczędności w różnych walutach,
 • jaka jest najważniejsza zasada udanego oszczędzania.

Maciej Samcik, który przygotował dla nas informacje na temat tego, jak mądrze oszczędzać i skutecznie inwestować, to dziennikarz finansowy oraz założyciel blogów subiektywnieofinansach.pl i homodigital.pl. Jego wiedza i doświadczenie są inspiracją dla wielu osób – Ty także możesz z nich skorzystać!

1.     Wyznacz sobie cele w oszczędzaniu

Motywacja do oszczędzania pieniędzy rośnie, gdy masz konkretne cele, by to robić. Można je porównać do latarni morskiej, która wyznacza drogę do bezpieczeństwa finansowego, a nawet zamożności. Więcej informacji na ten temat znajdziesz a artykule Macieja Samcika: „Bez celu to bez sensu? Jak zabrać się za oszczędzanie, żeby przetrwać?”, na blogu subiektywnieofinansach.pl.

2.     Podziel oszczędności na krótkoterminowe i długoterminowe

Czy można podebrać pieniądze samemu sobie? Oczywiście! I jest to pierwszy krok to utraty motywacji do oszczędzania, nawet jeśli wcześniej była ona naprawdę duża. Mowa o sytuacji, w której zbierasz fundusze na konkretny cel, ale wciąż zdarza się coś, co kusi Cię do ich wykorzystania. Z drugiej strony pieniądze są po to, by je wydawać. Jak osiągnąć kompromis, który nie sprawi, że Twoje oszczędności zmaleją wraz z motywacją?

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze, gdy pojawiają się niespodziewane potrzeby? Podziel swoje odłożone pieniądze na krótkoterminowe, które możesz wykorzystywać na nieprzewidziane wydatki, oraz długoterminowe. Te ostatnie traktuj jako strategiczne, nie do ruszenia.

Zobacz także: Czy istnieje najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy? Sprawdź plusy i minusy różnych metod odkładania gotówki

3.     Najpierw poduszka finansowa, potem inwestowanie

Są dwa etapy gromadzenia oszczędności:

 • tworzenie poduszki finansowej, czyli zgromadzenie pieniędzy, które zapewnią Ci bezpieczeństwo finansowe – powinny być dostępne w każdej chwili, abyś mógł użyć ich jako awaryjnego funduszu, gdy coś w życiu pójdzie nie tak; powinny czekać w depozycie lub na koncie oszczędnościowym,
 • gromadzenie kapitału na przyszłość – inwestowanie w celu zebrania kapitału, który zapewni Ci godne życie i spełnianie marzeń w czasie, gdy nie będziesz mógł lub nie będziesz chciał już pracować.

Pamiętaj, aby zachować odpowiednią kolejność – najpierw poduszka finansowa, później inwestowanie. Ważne jest także, aby nie mieszać ze sobą tych dwóch grup pieniędzy – te z poduszki nie są przeznaczone do inwestowania, a te z funduszu na przyszłość nie powinny być wykorzystywane w celu spełniania aktualnych marzeń czy zażegnywania problemów finansowych.

4.     Nie daj się nabrać na zysk bez ryzyka

Lokowanie pieniędzy w banku lub inwestowanie w obligacje skarbowe to najbezpieczniejsze formy oszczędzania, które jednak nie mają dużego potencjału zysku. Jeśli chcesz osiągnąć wyższy dochód, możesz zainwestować swoje pieniądze w inny sposób, np. na giełdzie. Pamiętaj jednak, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Jeśli ktokolwiek będzie cię przekonywał, że możesz zarobić X procent rocznie bez ryzyka albo że jakiś zysk jest gwarantowany – nie mówi prawdy. Więcej na ten temat w artykule: „Co zrobić z pierwszymi uciułanymi pieniędzmi?”, na blogu subiektywnieofinansach.pl.

5.     Trzymaj pieniądze w różnych miejscach

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze w domu?Pamiętaj, aby nie trzymać wszystkich swoich oszczędności w jednym miejscu – niezależnie od tego, czy jest to świnka skarbonka (czego nie polecamy), konto oszczędnościowe, czy jakikolwiek inny sposób przechowywania pieniędzy. Docenisz taki wybór w sytuacji, w której nastąpi nieprzewidziana przerwa w dostępie do pieniędzy, np. spowodowana utratą i brakiem telefonu.

Zobacz także: 8 najczęstszych błędów w oszczędzaniu. Jak zacząć oszczędzać bez wpadek?

6.     Pamiętaj, że w długim terminie ryzyko spada

W banku masz pewność określonego z góry oprocentowania oraz gwarancję, że pieniądze wraz z odsetkami zostaną Ci zwrócone. Możesz także zdecydować się na inwestowanie, np. na giełdzie, godząc się z ryzykiem inwestycyjnym, które za sobą niesie, ale jednocześnie licząc na wyższy zysk. Aby zminimalizować ryzyko, warto zdecydować się na inwestowanie długoterminowe, które gwarantuje mniejszą zmienność niż inwestycje krótkoterminowe.

7.     Nie lekceważ drobnych procentów ani kwot

Zastanawiasz się, jak skutecznie oszczędzać, jeśli nie masz możliwości odkładania dużych kwot? Z pewnością kojarzysz przysłowie „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. To powiedzenie można odnieść do procesu oszczędzania. Może on trwać wiele lat, w ciągu których niewielkie kwoty złożą się finalnie w dużą całość. Dlatego nie ma powodu, aby rezygnować z kilku złotych wyższego dochodu, gdy w skali np. 20-30 lat dzięki takiemu podejściu uskładasz kilka czy kilkanaście tysięcy złotych więcej.

8.     Nie stawiaj na jednego konia

Nie przeznaczaj całej posiadanej kwoty oszczędności na inwestycję, która może być zyskowna, ale jednocześnie jest obarczona ryzykiem. Finalnie liczy się przecież dochód z całego portfela. A zatem możesz trzymać część pieniędzy w bezpiecznym miejscu, a część przeznaczyć na inwestycje. Pozwoli Ci to z jednej strony spać spokojnie, a z drugiej strony – mieć szansę na dodatkowy zysk w portfelu.

9.     Na złotym świat się nie kończy

Tak samo jak niedobrze jest trzymać wszystkie oszczędności w jednym miejscu, tak i najlepiej przechowywać je w różnej walucie. Wspomniany już na początku artykułu fundusz długoterminowy warto choćby w niewielkiej części uzupełnić o depozyt w jednej z najważniejszych walut obcych, np. euro czy dolarze. Jeśli się na to zdecydujesz, dopuścisz do swoich oszczędności element ryzyka walutowego, ale zyskasz większe bezpieczeństwo w przypadku ewentualnych kłopotów polskiej gospodarki.

10.  Trzymaj się obranego kursu

Konsekwencja to jedna z najważniejszych zasad związanych z tym, jak skutecznie oszczędzać pieniądze. Dlatego pamiętaj, aby każda Twoja decyzja była przemyślana – kieruj  się rozsądkiem i nie zmieniaj swoich postanowień czy sposobów oszczędzania pod wpływem chwili.

Zobacz także: 5 sposobów, aby zmusić się do oszczędności.

Wiesz już co nieco na temat tego, jak mądrze oszczędzać i skutecznie inwestować. Zajrzyj także do na naszą grupę na Facebooku Wyzwanie oszczędzanie oraz na blog Macieja Samcika subiektywnieofinansach.pl, aby w tej kwestii nic nie mogło Cię zaskoczyć!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.