Oszczędzanie przez samochodowanie

Samochód bywa obowiązkową inwestycją w gospodarstwie domowym – jeśli mieszkasz z dala od dogodnych węzłów komunikacyjnych, musisz liczyć się z tym, że kiedyś przyjdzie Ci odpowiedzieć na pytanie: czy mam kupić samochód? Posiadanie auta wiąże się z wydatkiem nie tylko podczas zakupu. Musisz pamiętać, że jego utrzymanie oraz eksploatacja także kosztują. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak nie przepłacić podczas kupowania samochodu, a także jak ekonomicznie z niego korzystać.

Jak kupić używany samochód w komisie bądź na giełdzie? Wybór aut

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego używane auto to dobry wybór,
  • jak zaoszczędzić pieniądze na eksploatacji auta,
  • jakie nawyki kierowcy pozwolą ci zaoszczędzić pieniądze.

Ubezpieczenie, obowiązkowe przeglądy, paliwo, naprawy – to wszystko koszty, których nie sposób uniknąć, jeśli ma się samochód. Nawet jeśli preferujesz ekonomiczną jazdę samochodem, musisz liczyć się z podwyżkami cen paliwa, które odczuje Twój budżet. Mamy jednak kilka sposobów na to, jak zmniejszyć wydatki związane z transportem osobistym.

Jak kupić samochód? Wybierz używany!

Nie od dziś wiadomo, że nowy samochód, wyjeżdżając z salonu, od razu może stracić nawet połowę swojej wartości. Oczywiście większość z nas chciałaby mieć piękne i lśniące auto, którym nikt wcześniej nie jeździł. Samochód używany jednak nie musi wcale odstawać od nowego! Warto poznać argumenty, które przemawiają za taką inwestycją:

  • jego cena jest często niższa niż cena nowego auta, więc masz większe szanse kupić go za gotówkę, lub wziąć mniejszy kredyt,
  • możesz wybierać spośród znacznie większej oferty aut,
  • niekiedy można kupić świetny używany samochód od kogoś znajomego – masz wtedy pewność, od jakiego właściciela pochodzi.

Jaki samochód kupić? Używany z całą pewnością nie jest złym pomysłem. Musisz jedynie pamiętać, aby przeprowadzić dokładną analizę rynku, posprawdzać okoliczne komisy i salony, które także oferują używane modele.

Jazda ekonomiczna – jak oszczędzać na eksploatacji auta?

Ekonomiczna jazda samochodem to nie tylko odpowiednia prędkość, ale też całokształt używania samochodu. Oczywiście ograniczenie spalania paliwa to podstawa oszczędności, jednak nie można zapominać o innych elementach jego eksploatacji.

O auto należy dbać. Nie tylko w ramach dorocznego przeglądu, ale też na co dzień. Warto choć raz w miesiącu odwiedzić myjnię i regularnie woskować karoserię – dzięki temu będzie ona nieco mniej podatna na rdzewienie. Jeśli zauważysz jakąś usterkę, nawet na pozór mało istotną – odwiedź mechanika, zanim przerodzi się ona w poważniejszy problem. Także garażowanie auta jest istotne. Posiadanie miejsca parkingowego – najlepiej zadaszonego – przełoży się na oszczędności związane z dość drogim parkowaniem w strefach miejskich.

Przeczytaj także: Wady i zalety różnych form oszczędzania

Jak oszczędzać paliwo w samochodzie i inne przydatne nawyki

Podstawowymi zasadami jazdy ekonomicznej są utrzymywanie stałej prędkości oraz maksymalnie płynna jazda. Jadąc w dłuższą trasę, staraj się jechać cały czas w tempie zbliżonym do dozwolonego – oczywiście poniżej dolnej granicy. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz na niższe spalanie paliwa.

Pamiętaj o takich drobiazgach, jak uzupełnianie płynu do spryskiwaczy oraz utrzymywanie właściwego poziomu oleju. Pozwoli to na zmniejszenie zużywania się mechaniki Twojego auta, a także podniesie komfort jazdy.

Jeśli masz taką opcję, wybieraj trasy niepłatne. Podczas budowania autostrad unowocześniono też pobliskie drogi – w wypadku, kiedy możesz sobie pozwolić na nieco dłuższą jazdę, zaoszczędzisz niekiedy nawet kilkaset złotych na płatnych odcinkach autostrad.

Więcej porad, jak oszczędzać dzięki odpowiedniemu korzystaniu z auta, znajdziesz na naszej grupie facebookowej – Wyzwanie oszczędzanie.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.