Oszczędzanie przez ubieranie – jak oszczędzać na zakupach?

Kochasz zakupy i nic Cię tak nie cieszy, jak założenie pierwszy raz nowo kupionej rzeczy? Zanim jednak wydasz pieniądze na kolejną bluzkę czy kurtkę, warto się zastanowić, czy w ogóle jej potrzebujesz. Aby zacząć oszczędzać na zakupach, także ubraniowych, musisz wdrożyć kilka zasad. W tym artykule podpowiadamy co zrobić, aby zmniejszyć swoje wydatki.

Oszczędzanie na zakupach – 2 kobiety w centrum handlowym

Z tekstu dowiesz się:

  • co nas skłania do kupowania większej liczby ubrań,
  • jakie ubrania warto kupować,
  • jak zaoszczędzić na zakupach ubrań.

Oszczędzanie na zakupach wcale nie oznacza chodzenia ciągle w jednym zestawie ubrań. Z całą pewnością jest to jednak głos rozsądku, który przemawia w ochronie klimatu, naszego budżetu, a także wypchanej po brzegi szafy. Przeczytaj, co zrobić, aby zaoszczędzić na kupowaniu odzieży.

Dlaczego tyle kupujemy – jak kupować mniej ubrań?

Zastanów się, czy wszystkie ubrania, które kupujesz, są niezbędne, czy może jest to chwilowy kaprys. Często masz tak, że szybki spacer po sklepach w konkretnym celu zamienia się w szał zakupów? Przeceny, wyprzedaże – to hasła, które powodują, że łatwo stracić rozsądek, a przy okazji też mnóstwo pieniędzy. Takie chwyty marketingowe powodują, że wracasz do domu z torbami nieprzydatnych i – jak się potem okazuje – niezwykle podobnych do tych, które już masz, ubrań. Walcz z takim podejściem i dowiedz się, jak oszczędzać na ubraniach!

Świadomość zawartości swojej szafy to klucz do rozsądnych zakupów. Pozwoli Ci to uniknąć kupowania podobnych rzeczy. Dzięki temu łatwiej też będzie Ci się zastanowić, czy ubranie, które planujesz kupić, będzie pasować do już posiadanych – nie decyduj się na takie, które będą dobrze wyglądać tylko w jednej stylizacji.

Przeczytaj też: Czy istnieje najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy? Sprawdź plusy i minusy różnych metod odkładania gotówki

Tanie markowe rzeczy – czy to możliwe?

Kryterium, jakim się często kierujemy, kupując ubrania, jest moda i prestiż danej marki. Jednak czy to na pewno jest dobra motywacja? Z pewnością nie dla klimatu, gdyż podążanie za zmienną modą generuje przyrost produkcji nowych ubrań. Nie jest korzystna również dla naszego budżetu – ubrania z metką są faktycznie droższe. Czy kupowanie markowych rzeczy może jednak wpłynąć pozytywnie na oszczędzanie na zakupach? Okazuje się, że tak!

Jak zaoszczędzić na zakupach markowych ubrań? Przede wszystkim warto patrzeć na ich jakość i skład. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w ubrania droższe i lepszej jakości, które wystarczą nam na dłużej. Warto też pomyśleć, czego faktycznie będziemy w danym sezonie potrzebować, i udać się do sklepu podczas wyprzedaży – to też sposób na to, aby kupić ubrania z metką, ale jednocześnie nie wydać dużo pieniędzy.

Jak kupować w second handach?

Świetnym sposobem na ograniczenie wydatków na ubrania jest korzystanie z ich drugiego obiegu. Jak szukać ubrań w lumpeksach? Przede wszystkim rozważ, czy koniecznie chcesz przymierzać ubrania przed zakupem – jeśli nie, nie musisz korzystać z second handów stacjonarnych. W takiej sytuacji sprawdzą się aplikacje, w których możesz kupować używane ubrania.

Warto zastanowić się najpierw, czego potrzebujesz. Nie kupuj ubrań – nawet tanich – bezmyślnie. Jeśli coś kosztuje mało, wcale nie oznacza, że musisz to mieć – być może to chwilowy impuls, przez który kolejne ubranie wyląduje w Twojej szafie i nigdy nie ujrzy światła dziennego. Pomyśl, jaki kolor będzie pasował do Twojej garderoby, z czym połączysz konkretną koszulę czy spodnie. Sprawdź również skład ubrań – dokładnie oglądaj metki i same elementy garderoby. Upewniaj się, czy są w dobrym stanie. Jeśli zależy Ci na ubraniach nieco bardziej wyszukanych, możesz odwiedzać vintage shopy. To nie to samo, co lumpeksy. Ubrania tam są poddawane odpowiedniej selekcji – ich stan jest idealny, a materiał, z którego są wykonane – wysokiej jakości. Ma to jednak wpływ na ich cenę.

Przeczytaj też: 8 sposobów na ocalenie studenckiego budżetu

Już wiesz, co możesz zrobić, żeby oszczędzać na zakupach. Czasem wystarczy dać sobie czas przed podejściem do kasy – to najprostsza odpowiedź na pytanie, jak przestać kupować ubrania. Nierzadko bowiem okazuje się, że po chwili namysłu dochodzimy do wniosku, że dane ubranie wcale nie jest nam potrzebne. Taka postawa z pewnością przyczyni się do dbania o klimat, który jest systematycznie niszczony przez nadprodukcję ubrań, a także o Twoją kieszeń. Sprawdź także naszą grupę na Facebooku Wyzwanie oszczędzanie i dowiedz się, jakie pomysły na oszczędzanie na zakupach ma Crédit Agricole i społeczność naszych klientów.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.