Postanowienia noworoczne – dobry początek oszczędzania!

Ten rok kończysz z całkiem niezłą sumą pieniędzy na koncie, jednak w kolejnym chcesz ją jeszcze zwiększyć? A może brakuje Ci jakichkolwiek oszczędności i nie wiesz, jak to zmienić? Spisanie listy postanowień noworocznych może Ci pomóc w rozpoczęciu gromadzenia oszczędności. Jednak samo postanowienie: „zacznę oszczędzać”, to nie wszystko. Podpowiadamy, co zrobić, aby tegorocznych postanowień noworocznych nie zakończyć tylko na papierze.

Zapisywanie postanowień noworocznych

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie mogą być postanowienia noworoczne,
 • jak przygotować dobrą listę postanowień noworocznych,
 • w jaki sposób postanowienia noworoczne pozwolą Ci budować oszczędności.

Przygotowanie listy postanowień noworocznych kojarzy nam się zazwyczaj ze spisem ogólników, które może uda się spełnić w nadchodzącym roku. Będę zdrowiej się odżywiać, więcej się ruszać, nauczę się języka obcego, pojadę w podróż życia, zbiorę oszczędności – to wszystko brzmi pięknie, ale na koniec kolejnego roku okazuje się, że tak naprawdę większość z tych założeń w ogóle nie zostało zrealizowanych. Jeśli zależy Ci, aby w tym roku zadbać o swoje finanse, sprawdź, jak przygotować się do planowania postanowień.

Jakie postanowienia noworoczne wybrać? Pamiętaj o konkretach

Największym błędem popełnianym przez większość ludzi przy spisywaniu postanowień jest korzystanie z samych ogólników. „Zadbam o siebie” – ale w jaki sposób i w którym momencie uznasz, że to już ten moment, w którym udało się osiągnąć swój cel? „Będę się więcej ruszać” – co to dokładnie oznacza? Ile razy w tygodniu albo w miesiącu? Jak potem ocenisz postęp?

Przeczytaj też: 8 najczęstszych błędów w oszczędzaniu. Jak zacząć oszczędzać bez wpadek?

Tak samo jest z postanowieniem dotyczącym oszczędności. Samo stwierdzenie „zacznę oszczędzać” nie wystarcza. Zamiast tego warto bazować na konkretnych liczbach i dość szczegółowych informacjach, które faktycznie jesteś w stanie zrealizować. Mogą to być np.:

 • na koncie oszczędnościowym odłożę do końca roku 10 000 zł,
 • w gotówce będę mieć 2000 zł na koniec roku,
 • co miesiąc ze swojej pensji odłożę 200 zł, aby na koniec roku mieć dodatkowe 2400 zł.

Czy wiesz, że tak sformułowane postanowienia mają swoje ugruntowanie w koncepcji formułowania celów SMART? Zgodnie z tą koncepcją wszystkie cele powinny być skonkretyzowane (specific), mierzalne (measurable), osiągalne (archievable), istotne (relevant), określone w czasie (time-bound).

Lista postanowień noworocznych – sama kwota to nie wszystko

Wskazanie konkretnej sumy pieniędzy, którą chcesz zaoszczędzić, to duży krok w kierunku przyszłorocznego budowania oszczędności, ale nie możesz zapominać także o bardzo ważnej rzeczy. Przy spisywaniu listy postanowień noworocznych pamiętaj, aby określić cel wiążący się z danym postanowieniem:

 • Chcesz odłożyć 10 000 zł? Zastanów się, czy będą to pieniądze na wakacje, nowy sprzęt w domu, a może remont.
 • Określ, na co przeznaczysz odłożoną gotówkę. Przykładowo mogą to być pieniądze, z których skorzystasz w trakcie wycieczki po kraju lub za granicą (po wymianie waluty).
 • Zastanów się, na co przeznaczyć dodatkowe odkładane co miesiąc pieniądze. Może to być kwota, którą będziesz przeznaczać na  odpoczynek w saunie, a może u masażysty. A może będzie to po prostu rezerwa? Wybór należy do Ciebie.

Przeczytaj też: Czy istnieje najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy? Sprawdź plusy i minusy różnych metod odkładania gotówki

Dlaczego określenie celu gromadzenia pieniędzy jest tak istotne? Ponieważ to nie oszczędzanie samo w sobie powinno być Twoim celem, tylko to, na co chcesz wydać pieniądze. Gdy masz jasno określony cel, zbieranie pieniędzy idzie dużo łatwiej. Z pewnością będziesz mieć także mniejszą potrzebę oszukiwania siebie i podbierania oszczędności, gdy z każdym miesiącem będziesz się coraz bardziej zbliżać do upragnionej wycieczki lub zakupu nowej rzeczy.

Postanowienia noworoczne – początek zmian, które pomogą Ci w oszczędzaniu pieniędzy

Jasno określone postanowienia noworoczne to doskonały wstęp do zwiększenia swojego budżetu. Teraz pora zastanowić się nad kolejnymi elementami układanki. Przede wszystkim przemyśl, co zrobić, aby zrealizować swoje postanowienie. Pomoże Ci w tym analiza kilku aspektów Twojego życia:

 • Praca – czy praca, którą obecnie wykonujesz, pozwala Ci na zrealizowanie celu? Może to dobry moment, aby poprosić o podwyżkę (pamiętaj, aby w trakcie rozmowy o podwyżce rozmawiać o swoich osiągnięciach zawodowych, a nie prywatnych pobudkach). Jeśli czujesz, że sam etat to dla Ciebie za mało, rozważ pracę dodatkową lub inny sposób zarabiania (może inwestycje?).
 • Jedzenie – zastanów się, jak do tej pory wyglądały Twoje zakupy spożywcze. Czy chodzisz do sklepu z listą? Jak dużo jedzenia wyrzucasz? Czy często chodzisz do restauracji? To wszystko może mieć duże znaczenie przy nauce oszczędzania pieniędzy.

Przeczytaj też: Lista zakupów – jak może Ci pomóc w oszczędzaniu?

 • Transport – w perspektywie coraz wyższych cen paliwa zastanów się, co możesz zrobić, aby obniżyć koszty transportu. Jeśli nie możesz pracować z domu, rozważ korzystanie z komunikacji publicznej. Ewentualnie spróbuj się umówić ze współpracownikiem, który mieszka niedaleko Ciebie, że będziecie dojeżdżać do pracy jednym autem, a koszty paliwa rozdzielicie na pół.
 • Przyjemności – są bardzo potrzebne w naszym życiu. Wyjście do kina, wizyta w muzeum, nowy gadżet do domu lub ubranie – wiemy, że to wszystko dostarcza mnóstwa radości. Zastanów się jednak, jak w tym aspekcie zachować umiar, i postaw sobie granice. Możesz np. założyć, że na przyjemności będziesz wydawać w miesiącu od 300 do 500 zł. Koniecznie trzymaj się tego postanowienia.

Przeczytaj też: Oszczędzanie przez ubieranie – jak oszczędzać na zakupach?

Widzisz inne aspekty swojego życia, które możesz przenalizować, aby znaleźć oszczędności? Do dzieła! Chwytaj za kartkę lub otwórz notatnik w komputerze bądź smartfonie i spisuj wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Koniecznie dołącz też do naszej grupy na Facebooku – WyzwanieOszczędzanie.

Pamiętaj jednak, aby w tym wszystkim znaleźć umiar. Szukanie oszczędności na siłę może szybko przynieść efekt przeciwny do założonego. Gdy nałożysz na siebie cele niemożliwe do osiągnięcia (np. zero wydatków na przyjemności), wkrótce cały pomysł oszczędzania będzie Ci się źle kojarzył i szybko z niego zrezygnujesz. Lepiej więc działać metodą małych kroków – powoli, ale skutecznie do celu. Przed Tobą cały rok!

2 komentarze pod “Postanowienia noworoczne – dobry początek oszczędzania!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.