Zimowe oszczędności – oszczędzanie na ogrzewaniu

Przenikliwy mróz i krótkie ciemne dni – tak wygląda zimowa codzienność. W takich okolicznościach większość z nas marzy o tym, by zamknąć się w ciepłym i jasnym domu. Niestety – mocno odczuwa to nasz portfel, który obciążają wyższe rachunki. Myślicie, że zbliżająca się zima to nie czas na oszczędności? Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak oszczędzać na ogrzewaniu!

Grafika ze świnką skarbonką na grzejniku - jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak mądrze korzystać z kaloryfera,
  • jak nie marnować energii grzewczej,
  • dlaczego warto korzystać z darmowej energii,
  • na czym polega przygotowanie domu do zimy,
  • czy oszczędzanie energii przez cały rok jest możliwe.

Czy nadchodząca zima będzie pełna śniegu, a temperatury spadną mocno poniżej zera? Tego nie możemy być pewni. Z pewnością można jednak stwierdzić, że będzie na tyle zimno, że ogrzewanie stanie się niezbędnym elementem naszej codzienności. Taka konieczność wiąże się z kosztami – a więc jak oszczędzać na ogrzewaniu? Poznaj 5 najlepszych sposobów, które wybraliśmy!

1.     Jak ustawić grzejniki?

Najchłodniejsza pora roku to moment, kiedy grzejniki stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Jeśli zależy nam na tym, by działały jak najsprawniej (czyli ze swoją pełną wydolnością grzewczą), przed początkiem sezonu zadbajmy o ich odpowietrzenie i wyczyszczenie. Tak, kurz wewnątrz kaloryfera może zmniejszyć jego efektywność! Na skuteczność ogrzewania wpływa także wilgotność powietrza – zbyt małe nawilżenie powoduje, że ciepło szybko „ucieka”, z kolei zbyt duże powoduje, że wnętrza nagrzewają się o wiele dłużej. Warto więc postarać się o nawilżacz!

Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu, aby działały wydajnie? Zamontuj za nimi ekrany cieplne, czyli folię, która zapobiega wchłanianiu ciepła przez ścianę za kaloryferem. W ten sposób zaoszczędzisz na opłatach nawet 5%. Jednocześnie zadbaj też o to, by od strony pokoju nic nie zasłaniało grzejnika, nawet firany i zasłony, a tym bardziej meble. Pamiętaj także o tym, by urządzenia takie jak lodówka i zamrażarka nie stały zbyt blisko kaloryfera (uważaj też na intensywne światło słoneczne) – w przeciwnym wypadku schłodzenie ich zawartości będzie wymagać więcej energii, czyli będzie bardziej kosztowne.

2.     Jak wietrzyć mieszkanie zimą i kilka innych sposobów na niemarnowanie energii

Istotne jest, aby nie marnować energii na ogrzewanie pomieszczeń, których obecnie nie używamy (lub kiedy w nich długo nie przebywamy). W tym celu dokładnie zamknij drzwi do takich pokoi – jeśli pozostaną otwarte, grzejniki w pozostałych częściach domu wciąż będą je ogrzewać. Nie marnujmy energii również wtedy, gdy otwieramy okna (co jest niezbędne także zimą). Jak wietrzyć mieszkanie odpowiedzialnie? Najlepiej zakręcić kaloryfer i otworzyć okno na oścież na pięć minut. Stale uchylone okna przy działających grzejnikach powodują straty.

Kolejny pomysł może być trochę bardziej wymagający, ale… zastanów się, czy możesz obniżyć temperaturę w całym mieszkaniu – nawet o 1°C. Każdy dodatkowy stopień zwiększa koszty ogrzewania o 10%. Jeśli po jakimś czasie zaczniesz odczuwać chłód, zawsze możesz ubrać się nieco cieplej – założenie bluzy na krótki rękaw warte jest oszczędności! Jeżeli takie rozwiązanie jest dla Ciebie niewyobrażalne, rozważ chociaż przykręcenie kaloryferów w sypialniach – dla komfortu Twojego snu powinno tam być o 2°C chłodniej niż w reszcie domu.

Regulować temperaturę możesz też w piecu podgrzewającym wodę. Mniej stopni to mniejsze opłaty, a jednocześnie ochrona przed oparzeniem – zwłaszcza wtedy, gdy po powrocie z mrozu chcesz ogrzać dłonie pod kranem.

Czytaj także: Ile kosztują święta?

3.     Oszczędzanie na ogrzewaniu i… darmowe ciepło

Zimą częściej przebywamy w domu, rzadziej wychodzimy na miasto, do restauracji – nikt nie lubi spacerować, gdy za oknem trwa śnieżna zawierucha. W konsekwencji częściej też przygotowujemy w domu posiłki. To duży plus – energia, dzięki której gotujemy, pieczemy i smażymy jedzenie rozchodzi się po całym wnętrzu – przez co nie musisz się zastanawiać, jak ustawić grzejniki, gdyż możesz je spokojnie przykręcić!

Pamiętaj także o szczelnym zasłanianiu okna, gdy tylko zajdzie słońce – szczelne rolety stanowią dodatkową barierę przed chłodem z zewnątrz, nawet jeśli jest ona słaba.

4.     Przygotowanie domu do zimy – jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Przed sezonem zimowym pomyśl o lepszym ociepleniu domu (lub mieszkania). Skuteczna zewnętrzna termoizolacja spowoduje, że straty cieplne będą nawet 25% niższe. Podobnie szczelne okna pozwolą na zachowanie dodatkowych 10% energii. Istnieją też farby do wnętrz, które potrafią akumulować ciepło, ułatwiając efektywne ogrzewanie. Takie przygotowanie domu może być dużym jednorazowym kosztem, jednak z czasem zapewni Tobie i rodzinnemu budżetowi zauważalne korzyści.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest także termostat. Dzięki niemu będziemy mogli dokładniej kontrolować działanie grzejników, zamiast zastanawiać się, jak ustawiać kaloryfery ręcznie. Same grzejniki warto wyposażyć w głowice i zawory termostatyczne. Montaż takich urządzeń także może być kosztowny, jednak w dłuższej perspektywie pozwoli na oszczędności.

Możesz oszczędzić także na zakupie opału, jeśli go używasz – wystarczy, że zabierzesz się do tego przed sezonem grzewczym, kiedy jego ceny są znacząco niższe.

5.     Oszczędzaj na ogrzewaniu – przez cały rok!

Oprócz typowo „zimowych” pomysłów na oszczędzanie, jest też wiele możliwości, które warto wykorzystywać przez cały rok. Przede wszystkim – nie marnuj prądu. Nie chodzi tylko o to, by wyłączać nieużywane sprzęty (np. z pomocą listwy zasilającej) albo wyciągać z kontaktu ładowarkę do telefonu. Gdy przyjdzie czas na wymianę piekarnika lub pralki, zwróć uwagę na ich klasy energetyczne. Najbardziej energooszczędne urządzenia to te, którym nadano najwyższe klasy energooszczędności – A i B. Podobnie znaczne oszczędności może korzystanie z energooszczędnych żarówek. Różnica w rachunkach będzie tym większa, im częściej będziemy przebywać w domu i z nich korzystać.

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej sposobów na oszczędzanie w okresie zimowym, dołącz do naszej grupy na Facebooku – Wyzwanie Oszczędzanie. Pamiętaj, że nasze podpowiedzi przyniosą spodziewane efekty tylko wtedy, kiedy będziesz się do nich konsekwentnie stosować!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail.